MamKominek.pl

NOWE KOMENTARZE

Stowarzyszenie Stowarzyszenie "Betlejem"dodane: 2014-02-12
97
 • kominek
 • kominek
 • kominek
 • kominek
 • kominek

ETAP 2

3

ETAP 1

10

OPIS

Kominek inspirowany jedną z realizacji architektonicznych (wieża w Abensbergu) Hundertwassera - austriackiego malarza nazywanego "doktorem architektury". Hundertwasser nie znosił linii prostej, którą określał jako "bezbożną i niemoralną", niegodną człowieka. Nadawał swoim dziełom fantazyjne, zaskakujące formy i kształty, używał odważnych kolorów, ozdabiał domy ceramiką a na dachach sadził drzewa.
Kominek znajduje się w Oratorium domu "Betlejem" dla osób bezdomnych, samotnych i chorych w Jaworznie. W domu mieszka 25 osób. Oratorium jest pomieszczeniem o pow. 60 m2. Wspólnota spotyka sie tutaj na modlitwie, są w nim organizowane również projekcje filmów, wystawy fotografii i obrazów, koncerty muzyczne i spotkania z przedstawicielami kultury i sztuki.
Kominek został wybudowany przez mieszkańców domu pod fachowym nadzorem p. Waldemara Miłka z Pracowni Mozaiki Antycznej. Jest on również dziełem wielu osób z branży kominkarskiej w Polsce, które wykazały się dużą wrażliwością społeczną i hojnością :)
Serce kominka - wkład - został podarowany przez firmę SPARTHERM (8 KW, wkład z wklęsłą szybą, otwierany do góry), płyty szamotowe i kleje przez FIRMĘ RATH oraz GODKOWIE. Realizację wsparły również charytatywnie firmy: KRATKI.PL, WENTOR, VITCAS, FENIXUS S.C. Na szczególne uznanie zasługuje p. Lidia Pogonowska z KAFEL-ART, która nie tylko przekazała dużą ilość pozostałych z różnych zamówień kafli, ale wraz z prof. Maritą Benke - Gajdą zainspirowały mieszkańców domu do wybudowania kominka kaflowego.
Ta wielość i różnorodność materiału pomogła twórcom kominka dokonać swobodnego wyboru zarówno koloru jak i formy kafli.
Dla osób bezdomnych, "po przejściach" praca ta stała się wielką przygodą rzemieślniczo-artystyczną...
Kilka słów o symbolice kominka: Ogień - dar Niebios - łączy je z Ziemią. Górna cześć kominka jest obrazem Nieba. czerwone strużki spływające ku dołowi (wycięte "grzbiety" kafli) symbolizują Miłość, która w Niebie występuje w czystej postaci... Zielone cegiełki (pocięte kafle) są obrazem nadziei... Im bliżej góry tym zieleń mniej intensywna: W Niebie nie będzie już potrzebna. Oczekiwanie i tęsknotę zastąpi widzenie i spełnienie. Białe domki (płyta szamotowa) ze złotymi daszkami (gips sztukatorski, złote płatki szlagmetalu) - mieszkania, które na nas w Niebie czekają. Różne, indywidualne, niepowtarzalne... Na miarę każdego z nas...
Dół kominka (biały) w kształcie korony uwieńczonej czterema ceramicznymi kulami. Dzięki Ogniowi, który zstąpił na ziemię nasze życie otrzymało królewski charakter. Mozaikowe, kolorowe, pionowe pasy pod kulami są kontynuacją czerwonych stróżek. Miłość na ziemi wyraża się na wiele sposobów, jest wielobarwna, niejednoznaczna, często wymieszana a nawet uwikłana. Przez to ludzka i autentyczna...
Kominek został organicznie połączony z ławeczkami (ytong, styrodur, masy, lakiery werniksy). Korzenie, które je oplatają symbolizują więź osób zasiadających przy kominku oraz są zaproszeniem skierowanym do ubogich, by odkryli "przy kominku" swoją przynależność do Ziemi i Nieba :)

KOMENTARZE(97)

 • Organizator
  Organizator2014-03-03 16:08:52

  Szanowni Państwo,

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz głosującym i komentującym za udział i zaangażowanie w II edycji konkursu Mam Kominek. Cieszymy się, że jest tak liczna grupa osób zainteresowanych tematem kominków, a powstające realizacje są coraz bardziej przemyślane i oryginalne.

  Pragniemy również przeprosić Stowarzyszenie Betlejem i wszystkich jego sympatyków, za rozbudzenie nadziei na wygraną, a pozostałych finalistów oraz głosujących, za zamieszanie wynikające z naszego niedopatrzenia.

  Ufając, że zgłoszenia zostały dodane w dobrej wierze i zgodnie z Regulaminem, Jury kwalifikując zgłoszenie do finału kierowało się przede wszystkim wyjątkowym charakterem i walorami kominka, który z pewnością zasługuje na wyróżnienie. Jednocześnie, powtórna, szczegółowa weryfikacja jego zgodności z wszystkimi punktami Regulaminu, nastąpiła po zgłoszeniu wątpliwości przez innych uczestników.
  Dziękujemy i mamy nadzieję, że udział w konkursie dostarczył Państwu wielu, głównie pozytywnych emocji.

 • betlej
  betlej2014-03-02 23:31:58

  Konkurs ma się już ku końcowi. Jutro rozstrzygnięcie. Już dziś gratulujemy Zwycięzcy. Dziękujemy za wspólną konkursową podróż. Dużo się podczas niej nauczyliśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas głos, dziękujemy za pozytywne i budujące wpisy. Są dla nas największą nagrodą, zachętą i motywacją do dalszej pracy. Dziękujemy również wszystkim kulturalnie krytycznym... Jak mawia lider zespołu "Raz Dwa Trzy", Adam Nowak, którego w listopadzie ubiegłego roku gościliśmy w naszym domu (rozmawialiśmy pod naszym konkursowym kominkiem :) - "Dziękujemy tym, którzy bezlitośnie krytykują, bo bez nich nie byłoby rozwoju. Dziękujemy też tym, którzy bezkrytycznie chwalą, bo bez nich nie byłoby dobrego samopoczucia" :)
  Przystępowaliśmy do konkursu z radością, ekscytacją i nadzieją na uczciwą rywalizację oraz walkę o zwycięstwo. Żegnamy się z poczuciem niesmaku i niesprawiedliwości. Przykro nam o tym pisać, ale nakazuje nam to sumienie i potrzeba sprawiedliwości. Do dziś nie rozumiemy decyzji o zablokowaniu możliwości oddawania głosów pomimo rezygnacji ubiegania się o nagrodę. Żegnamy się gorzko, ale z nadzieją, że gorzkie lekarstwo potrzebne dla zdrowia, którego sobie, Organizatorom i wszystkim Uczestnikom z całego serca życzymy.

  ks. Mirosław Tosza i mieszkańcy Domu "Betlejem" w Jaworznie

 • szyjka0208
  szyjka02082014-03-02 20:54:53

  Dla mnie kominek jest niezwykły, tak samo jak ludzie którzy go tworzyli i miejsce w którym powstał - wyjątkowe, wiem bo byłam

 • bogus
  bogus2014-03-02 01:26:43

  Pelen szacun dla ks. Miroslawa Toszy i jego towarzyszy z Betlejem . Piekna robota a organizatorow glupota takiego kominka nigdzie nie znajdziecie na calym swiecie Betlejem wierze w was . Jestescie warci wszystkich tytulow . Pozdrawiam i szanuje

 • sylwek
  sylwek2014-03-02 00:35:24

  Zal sie zegnac w tym konkursie z tym kominkiem i z tymi ludzmi ktorzy go budowali . Dla mnie jestescie mistrzami swiata w tej konkurencji . Zaczekajmy na wyniki . A mi sie wydaje duchu drogi ze to sa tego domu za wysokie progi na twoj mozg i koslawe nogi . Pozdrawiam

 • Anulka
  Anulka2014-03-01 23:22:52

  Jestem zaskoczona dyskwalifikacją. Nadal podtrzymuję zdanie, że to jury zawiodło, więc nie powinno teraz przerywać głosowania...

 • monika_famula
  monika_famula2014-03-01 20:05:10

  Drogi "Duchu"- ciekawe jakiego Ducha miał Pan na myśli wybierając pseudonim, biorąc pod uwagę moje szczere poruszenie serca czytając Pana komentarze, oraz to że dobry Duch któremu od jakiegoś czasu pozwoliłam zamieszkać w swoim sercu krzyczy teraz w nim z bólu, muszę niestety przyznać że przemawia przez Pana zły Duch:( Ten któremu zależy na tym by kogoś poniżyć, skrzywdzić, zadać ból... Tak jak wiele tego wokół nas w dzisiejszych czasach, jak bardzo na to jesteśmy narażeni:( Oczywiście jestem w stanie zrozumieć to że kierowały Panem słuszne pobódki, no bo przecież staje Pan na straży sprawiedliwości, jak wielu ze słynnych przywódców o których żal tu wspominać. Jednak w moim przekonaniu, oraz kierując się wartościami jakie wpoili mi moi rodzice, wiem że wiele rzeczy można wyrazić na wiele sposobów, nawet swój sprzeciw można wyrazić w sposób kulturalny. Jednak ćwiczę się w tym, żeby nie unosić się gniewem, ale zrozumieć czynniki jakie kierowały osobą czyniącą źle w danej sytuacji, dlatego wybaczam te słowa raniące mnie głęboko. Mam też dla Pana propozycję. Otóż kiedy moje serce było bardzo poranione, a kroki zaczęły słabnąć spotkałam na swojej drodze pewnych ludzi. Duch Święty (jestem o tym przekonana) skierował moje kroki tam gdzie znalazłam oazę, gdzie poczułam się dobrze, gdzie moje serce znalazło ukojenie. Zgadnie Pan gdzie? Tak to miejsce to Betlejem:) Nie jestem mieszkańcem domu, mam swój dom, swoją rodzinę, ale uwielbiam tam wracać. Wracam tak aby naładować akmulatory, aby mieć później siłę funkcjonować wśród ludzi narzekających na swój los, gnębiących innych, zrzucających na kogoś ciężar własnej porażki. Tak zapraszam Pana, aby już Pan mógł wypowiadać się bardziej prawdziwie na temat miejsca w którym Pan nigdy nie był i na temat osoby której Pan nigdy nie poznał. Zapraszam ponieważ wierzę, że po przekroczeniu bramy Domu Betlejem poczuje Pan to co ja:) Nie sprzeczam się w sprawie konkursu, ponieważ to nie ma znaczenia. Pan Bóg zatroszczy się w inny sposób o rzeczy doczesne, które są potrzebne mieszkańcom. Pozdrawiam serdecznie wszystkich:)
  Aha jeszcze coś- nie ukrywam swoich prawdziwych danych personalnych ponieważ nie potrzebuję maski:) Możemy nawet porozmawiać twarzą w twarz.
  A może jeszcze parę słów:) Czy uważacie że Janek który uratował tonącego chłopca, założył Fundację pomocy chorym dzieciom, założył rodzinę i stara się wychować swoje dzieci na dobrych ludzi powinien zostać ukamienowany za to, że kiedy był w Szkole Postawowej ktoś widział go (prawdopodobnie) u boku Pawła który wybił okno sąsiadce? Zachęcam więc do porzucenia na chwilę przeszukiwania starych ksiąg bądź artykułów i wybrania się w podróż np. do Austri- do miasta Graz. Proszę pójść na Oddział onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Grazu i zobaczyć co znaczą słowa piosenki "Chodź pomaluj mój świat", zobaczyć jak otoczenie może wpływać na terapię i leczenie osób które nagle nie muszą spędzać i tak trudnego dla nich czasu w pastelowych, zimnych ścianach. Proszę też zapytać osób które poznały Pana Hundertwassera co o Nim sądzą i ile wziął pieniędzy od Szpitala za renowację oddziału:)

 • oskarex
  oskarex2014-03-01 19:56:15

  jak ciepło rodzinne - ciepło płynące z tego niepowtarzalnego kominka, otacza wszytkich niesamowitą atmosferą, miejscem wspólnych spotkań, zatrzymania się po codziennej pogoni za czasem którego ciągle mamy za mało ...

 • agulex
  agulex2014-03-01 19:33:15

  pomieszczenie a szczególnie ten kominek ma swoją "ciepłą dusze" :)

 • abmixel
  abmixel2014-03-01 11:08:09

  dla mnie ten kominek jest wygrany mimo dyskusyjnej dyskwalifikacji, wygrali ludzie zaangażowani w jego stworzenie, ludzie którzy potrafili otworzyć swoje serce na los ludzi, którym nie do końca ułożyło się w życiu tak jak miało ..

 • Partnerzy
 • Norbi
  Norbi2014-02-28 23:59:38

  W tym momencie cały konkurs przestaje mieć sens...
  Jeśli dany kominek przechodzi kolejne etapy i wszystko jest w porządku, ponadto zdobywa największą ilość głosów i nagle zostaje zdyskwalifikowany, to coś tu jest nie tak.
  Gdzie byli organizatorzy podczas przyjmowania zgłoszenia.. ???
  Co za komisja która nie zna regulaminu własnego konkursu. Sami się ośmieszają.
  Według mnie ten kominek powinien wygrać.

 • gosia21
  gosia212014-02-28 18:24:31

  Nie skorzystam z mozliwosci oddania ponownego glosu na inny kominek. Dla mnie jestescie najlepsi.

 • hawkmoon
  hawkmoon2014-02-28 18:17:47

  U Hundertwassera linia między kiczem a dziełem sztuki jest cieńsza od włosa. Ileż trzeba mieć w sobie wrażliwości i artyzmu, żeby jej nie przekroczyć? I w przypadku tego kominka udało się. Kominek jest sukcesem mimo kompletnie dla mnie niezrozumiałej dyskwalifikacji.
  Jest ożywczy, jest świeży w formie, jest symboliczny. Ma w sobie skromność i lekkość. To nie jest kupa kafli za dziesiątki tysięcy złotych będących emanacją ego inwestora. Jest patchworkiem jak losy ludzi zamieszkującej wspólnotę.
  Gratuluje autorom. jesteście faktycznymi zwycięzcami tego konkursu. Nikt wam tego nie zabierze.

 • duch
  duch2014-02-28 15:01:41

  No wreszcie Patriota coś konkretnego napisał. To całe betlejem to grupka to przykrywa pychy ,takie wartości jak prawda i uczciwość dla nich nie istnieją. Nadal nie dostrzegają swego błędu .Zło działa pod postacią dobra , Jest tak zwykle na górze.
  A winny nadal milczy ,mam wrażenie że zamiast nas i organizatora przeprosić- chce nas poprostu okpić - za chwile napiszą że oni nie deklarowali się zrzeczenia nagrody tylko Ksiądz
  Nie zauważyłem tego wpisu ale zacytuje innego ,,pamiętajcie że słowa mogą ranić a nawet zabić,, Wy może nie chcecie zabijać ale wasza zachlanność depcze wszelkie zasady rani pozostałych uczestników ich nadzieję i wiarę w prawdę.

 • barbaragruszka
  barbaragruszka2014-02-28 15:01:38

  Ks. Mirek Tosza zawsze powtarza, ze ludzie, którzy kiedys żyli gdzieś na marginesie - musza teraz, w ich Wspólnocie -mieszkać w pięknym miejscu. To dlatego wymyślili budowę oryginalnego kominka, w miejscu, gdzie codziennie spotykają się na modlitwie i rozmowach. "Bo piekno na to jest by zachwycało./Do pracy. Praca by sie zmartwychwstało" - pisał CK Norwid. Jego słowa brzmia jak Biblia Wspólnoty Betlejem. Tu sie razem pracuje, żeby piekniej żyć. A piękne zycie wiadomo gdzie prowadzi...Powodzenia!

 • patriota
  patriota2014-02-28 14:37:10

  Jestem pod wrażeniem !!!!!!! Instytucja kościelna inspiruje sie dziełami byłego członka HITLERJUGEND !!!!!! Gratulacje !!!!! niżej sie nie dało upaść… Do tego Jak można kogoś takiego nazwać "doktorem architektury " , rozumiem jak by to był Michał Anioł a nie hitlerowiec… Brak mi słów księżom i tej instytucji jak zawsze mało … Reformacji trzeba!!!!

 • marta2408
  marta24082014-02-28 14:15:08

  Ten kominek jest wyjątkowo ujmujący. Sama chciałabym taki mieć. Gratulacje dla pomysłodawców i wykonawców. To prawdziwe cudo :)

 • sylwia_770
  sylwia_7702014-02-28 14:12:04

  Mój faworyt :( Mimo możliwości zagłosowania na inny kominek, nie chce skorzystać z tej opcji. Nadal uważam że jest bezkonkurencyjny.
  Sylwia

 • betlej
  betlej2014-02-28 13:18:28

  Pozdrawiamy z Betlejem :) Kilka słów o naszej inspiracji: Hundertwasser, austriacki malarz i " doktor architektury" zabiegał o to, by ludzie mieszkali w przyjaznym dla siebie środowisku i w kolorowej, pogodnej przestrzeni. Zrzymał się na bezduszne, schematyczne budownicto, na blokowiska, w których jesteśmy jak przedmiony wciśnięte do ciasnej szuflady. W jego budowlach znajdziemy wiele kolorowej ceramiki, drzewa sadzone na dachach ( wyznawał zasadę, że ziemia za rana drzewom pod budowę domu powinna być im oddana na dachach), charakterystyczne kolorowe, kuliste kolumny oraz złote kopuły na zwieńczenie domu. Szczególną troską obejmował miejsca, w których żyją chorzy ( niezwykła modernizacja oddziału onkologii w Grazu - byliśmy tam z naszymi bezdomnymi i zrobił na nas ogromne wrażenie), hotelik dl rodziców, których dzieci przebywają w szpitalu w Essen, przedszkole i szkoła w Wittemberdze oraz budynki mieszkalne i przemysłowe w Austrii, Niemczech, Japonii i Nowej Zelandii. Nasz kominek inspirowany jest budowlą w Abensbergu ( wieża widokowa ). Dom, w którym mieszkamy jest pierwszą realizacją w Polsce, powstającą przy współpracy z Instytutem Hundertwassera w Wiedniu. zachęcamy do obejrzenia innych naszych realizacji na www.wspolnotabetlejem.pl/projekthundertwasser/. Pozdrawiamy ciepło wszystkich uczestników konkursu :)

 • duch
  duch2014-02-28 12:18:10

  Brak czytania ze zrozumieniem nie zwalnia z odpowiedzialności.
  Żaden cel nie daje prawa do kłamstwa , jeżeli Księdzu każą kraść to tak zrobi.?
  Przepraszam że muszę Księdza pouczać,a ja jestem tylko niegrzeczną owieczką.
  Pokorą można zyskać więcej.!!! Pycha gubi.
  Są wieksze tragedie niż wykluczenie z konkursu...

 • Partnerzy
 • kolorowa
  kolorowa2014-02-28 12:18:04

  Do duch:
  wina leży po obu stronach. Ksiądz zglosił wbrew regulaminowi, organizator nie zdyskwalifikował.
  DO Alex13:
  poszkodowanymi są pozostai finaliści, a nie autorzy kominka, który nie powinien się znaleźć w konkursie. Pomimo, że kominek bardzo ładny i pewnie dobrze wykonany. Pochwał i ciepłych słów zebrał sporo

 • duch
  duch2014-02-28 12:06:18

  Tu nie chodzi o organizatora tu winny jest Ksiądz który nie umie czytać.Z jego odpowiedzi wypływa pycha , to On naraził swoich podopiecznych na tą całą sytuacje,a ponad stu właścicieli kominków oszukał ci właściciele kominków też mają uczucia.
  A może by tak przeprosić ...

 • Alex13
  Alex132014-02-28 11:52:23

  Wydaje mi się, że organizator konkursu powinien poczuwać sie do odpowiedzialnosci za swoje błędne decyzje. Tak jest w świecie ludzi kulturalnych i obeznanych z zasadami współżycia społecznego przyjęte, że jakiekolwiek wątpliwości rozstrzygane są na korzyść poszkodowanego. Poszkodowanym jest w tym wypadku niewątpliwie wspólnota Betlejem, a dokładniej prywatne, bezdomne, ubogie osoby, które całą swoją energię zaangażowały w powstanie kominka.
  Wydaje się że nawet słowo przepraszam jest za małe w stosunku do kardynalnego błędu jakiego dopuscili się organizatorzy. Weryfikacja zgłoszonych kominków powinna była na pierwszym etapie, a nawet przed pierwszym etapem) konkursu niezakwalifikować kominka do konkursu. Skoro tak się nie stało, to winni powinni się zrewanżować za wprowadzenie w błąd uczestników.
  Owszem, konkurs to zapewne inicjatywa prywatnej firmy i jako takiej wolno robić ze swoim regulaminem, co chce. Jednak obawiam się że takie działanie jak w tym wypadku spowoduje utratę zaufania do firmy. Czego jako katolik nie zyczę, jednak opowiadając się za sprawiedliwością pozostawiam w rękach Boga dalsze losy nierzetelnych organizatorów, którzy podeszli do uczestników wyjątkowo cynicznie.
  Z wyrazami szacunku dla ucziwych
  Aleksander Tura
  Redaktor Naczelny portalu www.mojejaworzno.pl

 • duch
  duch2014-02-28 07:34:32

  Skoro duchach mowa jest i ,,duch,, .
  Jeśli chodzi o kominek to dzieło sztuki może dość ekstrawaganckie ale ma swój urok
  A jeśli chodzi o religię nikt nie czepia się Kościoła jeżeli już to stowarzyszenia.
  Gdybyśmy chcieli szukać ,,Kościoła,, jest on wszędzie i tylko od ludzi i księży zależy jak On wygląda .
  Znam osobiście jedną parafię która w pewnym momencie legła w gruzach a tylko dzięki super proboszczowi i księżą przy nim mogła by być przykładem piękna i radości religii.
  Nie będę jej tu reklamował bo tu nie miejsce na to .
  Kościół to nasza wspólna ,,Firma,, i nie będzie Nam w niej dobrze żyć i pracować jak firma będzie opływać w luksusach a my będziemy biedę klepać.

  Kościół to ma być przyjaźń i ciepło , to ma być radość a filmik o kominku Betlejem wieje chłodem , widać tam Boga .Bóg nie potrzebuje luksusu Bóg potrzebuje miłości.
  A jeśli chodzi o Pana Waldemara to wystarczy poczytać wpisy u ,,liliany,,....
  Na tym kończę a przemyślenia zostawiam pasterzowi ,,Betlejem,, i Panu Waldemarowi

 • lotna22
  lotna222014-02-28 02:42:15

  sorki ale tu jeszcze duchow brakuje jak na kominek za bardzo pstrokaty

1234

Copyright © 2014 MamKominek.pl
Tworzenie stron Webton.pl